Léčebné postupy

Klimatická léčba

Má jednoznačnou roli v rehabilitaci při onemocnění dýchacích cest. Léčebné účinky místního klimatu jsou postaveny na mechanismu vyloučení škodlivých klimatických faktorů a na přítomnosti zvláštních klimatických faktorů. To je dáno nejen polohou areálu lázeňského zařízení, ale i výhodným prouděním vzduchu a blízkostí rozsáhlých smíšených lesů. Okolní lesní porosty produkují totiž záporné ionty, vlivem kterých dochází při klimatoterapii ke zvýšené tvorbě hlenů a zvyšuje se samočistící schopnost sliznic.

Pitná léčba

Využívá léčebných účinků místních přírodních minerálních vod.

  • pramene Richard s příjemnou osvěžující chutí a vysokým obsahem oxidu uhličitého, který je podáván všem pacientům pro dodržování pitného režimu
  • pramene Helena a Viktor, které jsou podávány pacientům s onemocněním ledvin a cest močových a onemocněním zažívacího traktu.

Inhalační léčba

Důležitou součástí léčebného procesu je inhalace aerosolu přírodních minerálních vod, případně s medikamentózními přísadami, doplněná použitím oscilujících dechových technik - flutteru a dýchání proti odporu (před vlastní inhalací se provádí očista horních cest dýchacích kloktáním a výplachem nosohltanu minerální vodou Helena).

Léčebná tělesná výchova

Je prováděna ve formě skupinového cvičení dětí na žíněnkách nebo gymnastických míčích, pro větší děti a dospělé pacienty je zařazována individuální LTV pod dohledem na přístrojích v posilovně. Zaměřujeme se na reedukaci dýchání. Podporuje totiž správné držení těla aktivací svalů, posilují se mezilopatkové svaly a celková svalová souhra. Cvičení skýtá výborné propojení léčby cest dýchacích a vadného tržení těla.

Masáže

Využití dynamických sil k léčebným účelům. Provádíme masáž částečnou hrudní, bederní a reflexní masáž. Zlepšuje se prokrvení, výživa tkání, svalová činnost a reflexně činnost tělesných orgánů a dochází ke změně vegetativní rovnováhy, tzn. Má celkový povzbuzující účinek na tělesnou výkonnost.

Vodoléčebné procedury

Střídavé nožní koupele, skotské střiky, hydromasážní vana, Hubbardova a Hauffeho lázeň, celkové přísadové koupele a pololázně (využití rozpuštěných látek k léčbě ekzémů), kombinovaná parafinová a vodní lázeň, otužování.

Magnetoterapie

Využití pulsního magnetického pole k léčebným účelům pro jeho účinky protizánětlivé, myorelaxační (uvolnění svalového napětí) a spasmolytické.

Suchá uhličitá koupel

Je to aplikace CO2. Pacient je ponořen v plastovém vaku naplněném oxidem uhličitým. Jeho působením dochází ke zlepšení krevního oběhu a funkce ledvin, zvýšenému prokrvení, okysličení a výživě pokožky.

Karboxyterapie (plynové injekce)

Je to léčebná metoda založená na místním působení oxidu uhličitého v kůži, podkoží a svalech. Aplikace oxidu uhličitého způsobuje zvýšené uvolnění kyslíku z hemoglobinu (krevní barvivo) a tím zlepšuje okysličení a metabolismus ošetřované tkáně.

Parafinový zábal a lázeň

Lokálním působením tepla je uvolňováno svalové napětí, zmírňuje se bolest kloubů, zjemňuje suchou pokožku a blahodárně působí na nervovou soustavu.

Elektroterapie

(diadynamické proudy, interferenční proudy, Traebertovy proudy)

Používají se pro zmírnění bolesti, zvýšení prokrvení a relaxaci svalů při léčbě pohybového aparátu, degenerativních onemocnění kloubů, poúrazových stavů, otoků, krevních výronů a při zhoršeném krevním zásobení dolních končetin (ischemická choroba dolních končetin).

Bazén

Plavání a léčebná tělesná výchova v bazénu. Voda je ošetřována metodou ozonizace.

Sauna

K posílení celkové kvality zdravotního stavu - k prevenci akutních onemocnění.

Fototerapie

UV záření - horské slunce, biolampa – polychromatický paprsek viditelného světla - při léčbě psoriázy a dermatóz. Infračervené záření – Solux - v ORL a nefrourologických indikacích.

Termoterapie

Rašelinové zábaly a koupele.

Dietoterapie

Dietoterapie se řídí zásadami racionální výživy s důrazem na pestrost stravy a individuálně na eliminaci potravin, které vyvolávají u pacientů alergické projevy. Stravování dětí je zajištěno 6x denně (snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře, druhá večeře), dospělých pacientů 4x denně (snídaně, oběd, večeře, druhá večeře).

Zdravotní výchova

Součástí léčby je upevňování hygienických návyků a režimu dne, pacient se učí znát svoji chorobu a při self-monitoringu i její vývoj, dále i správnou aplikaci léků ve sprejové formě. Vštěpují se mu zásady správného životního stylu.

Sledování průběhu a výsledků léčby

Spirometrie, oxymetrie

Jsou jimi kontrolovány plicní funkce u pacientů s diagnózou asthma bronchiale a CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc).

Myofeedback

Jedná se o formu biofeedbacku, tedy nácviku porušené funkce nervově svalové souhry močového měchýře a pánevního dna metodou zpětné vazby. Signály ze svaloviny pánevního dna jsou snímány povrchovými elektrodami a přenášeny na obrazovku počítače v podobě křivky, grafu nebo obrázků, jejichž průběh a tvar pacient kontroluje zrakem.

Uroflowmetrie

Slouží k hodnocení průběhu mikce (močení).